Vegatopia Forum
Vegetarisch - voor iedereen => Koken => Topic gestart door: Cheryl op 26 oktober 2003, 14:43:24
-
Heeft iemand hier een veganistisch recept om pepernoten of speculaas te maken? Heb net op het internet gekeken maar zat melk en ei enzo in.
Alvast bedankt!!
-
Speculaas
4 koppen lemairemeel
3 koppen roggemeel (gezeefd)
1 theel zout
10 theel speculaaskruiden
1 kopje sesamolie
½ kop water
1 eetl pindakaas of amandelmoes
2 koppen rozijnen
De rozijnen een nacht weken of wellen in lauwwarm water. Vervolgens fijn hakken of pureren. Roer meel, zout en kruiden goed door elkaar. Voeg olie en notenmoes toe en meng zo goed dat het deeg kruimelig wordt. De rozijnenmoes erdoor en, om een goed uitrolbaar deeg te krijgen, wat water. Een nacht op een koele plaats zetten, dan uitrollen. Bij 150 °C ongeveer 30 minuten bakken.
Alternatieven voor de rozijnenmoes: 3 eetl. bietenstroop of dadelpuree. Om de speculaas bros te maken: koud water gebruiken en zo min mogelijk kneden als het water is toegevoegd. Ook de grote hoeveelheid olie en het roggemeel zorgen ervoor dat het bros wordt.
van de NVV site:
http://www.veganisme.non-profit.nl/10jr/10jr_265.htm
-
Pepernoten
4 eetl anijszaad
2 kopjes roggemeel
1 kop gebuild tarwemeel
1 theel zout
¾ tot ½ kop olie
1 eetl speculaaskruiden
½ eetl kaneel
1 kop rozijnenmoes (zie bij recept voor speculaas)
2 eetl (mout)stroop
Het anijszaad in ruim water aan de kook brengen en 10-15 minuten laten inkoken. De rozijnenmoes en stroop bij de anijs doen en in laten koken. Helemaal af laten koelen. Een deeg maken van het meel, zout, kruiden en olie. De ingekookte massa erbij doen en kneden. Alles een paar uur laten rusten. Bakken op stand 3½ tot 4, gedurende 25 tot 30 minuten.
Eerst zijn de pepernoten hard, later worden ze zacht. Kneden mag hier wel, in tegenstelling tot bij de speculaas, omdat er in roggemeel weinig gluten zitten en je er toch ook kleinere stukjes van maakt. Deze pepernoten zijn echt zalig. Het is wellicht niet overbodig om een dubbele of driedubbele hoeveelheid te maken.
http://www.veganisme.non-profit.nl/10jr/10jr_266.htm
-
Dank je :D
Ga ik binnenkort eens maken
-
De bakker bij ons in de wijk verkoopt pepernotenbrood. Geinig! Wat kunnen we nog meer voor origineels/grappigs bedenken met het strooigoed van de goedheiligman?
-
ik kan hier (niet zonder trots ;D) vermelden dat ik de enige echte uitvinder ben van de in mijn familie beruchte KEEKULAAS!
dwz. cake/muffins met speculaaskruiden erdoor :chef:
-
Pepernotenbrood klinkt trouwens best wel goor...
of is het zoiets als suikerbrood? Dat lijkt me wel lekker.
Maar een halfje wit met hier en daar een pepernoot?
Nee dank je feestelijk!
Wat is het precies?
-
keekulaas. Hihi. Dat heb ik laatst voor 100 man gebakken maar toen wist ik niet dat het keekulaas heette.
Speculaasijs (of pepernotenijs)! Dat is leuk. En laatst had iemand het over speculaaslikeur.
-
Hoe zou je speculaasijs maken? Dat lijkt me wel iets!
-
hetzelfde als kaneelijs maar dan met speculaaskruiden. Ik heb hier niet 1-2-3 een recept voor kaneelijs maar dat valt natuurlijk wel te googlen. Het lijkt me zo leuk met sinterklaas speculaas ijs en mandarijnen ijs te maken, maar ik heb het idee dat er in dat toetje nog iets mist en ik weet niet wat..
-
Marsepein!
-
maar wat is er voor leuks met marsepein te doen..
kun je dat bijvoorbeeld frituren. Ik weet dat Bart het altijd in bonbons propt en dat is best lekker, maar wat kun je nog meer ermee. Ja zo'n stom varkentje of bloemetje ervan kleien. Maar kan het ook in gerechten? Oh ja, over taarten..
-
Ik dacht meer aan marsepeinijs. En dan met speculaasijs en mandarijnensaus misschien? Dat klinkt wel sinterklazig!
-
marsepijnijs? Laat dat spul zich bevriezen? Hmm interessant. Lijkt me wel erg machtig.
Bestaan marsepijn ook in het buitenland? Hoe heet het in het Engels?
-
Marsipan volgens mij in tengels.
Ik heb nooit marsepeinijs gemaakt, maar wel eens ergens gegeten en dat was errug lekker! Het was roomijs met stukjes marsepein erin, en ik denk dat er verder nog amandelessence ofzo doorheen zat om al het ijs ernaar te laten smaken.
-
http://www.omawapsie.nl/sint/marsepeinijs.html hmm. Ja doei!
http://members.home.nl/adwaijers/carpaccio_van_bosvruchten_met_ijs.htm : aha je kunt het dus invriezen. Als je die bosvruchten nu eens vervangt door mandarijnpuree. Marspein-mandarijn ijstaart? Met een speculaaskletskop? Het rijmt in ieder geval leuk..
-
En laatst had iemand het over speculaaslikeur.
Die vind je in Hasselt (Belgisch Limburg). Het is eigenlijk speculaasjenever. Ik heb het nog niet geproefd, want het is pas een maand ofzo op de markt.
-
Ik heb vorig jaar speculaaslikeur gekocht bij Gall&Gall, wellicht dat ze het dit jaar ook weer hebben?
-
Ik ga eerst maar eens bij gall en gall informeren want Hasselt ligt nogal ver :) hoewel ik geruchten hoorde dat er over een tijdje misschien een goede reden is om naar Belgie af te reizen ;)
-
Er is toch die likeurstokerij in Amsterdam waar we het al eens over gehad hebben?
Specualaasijs met manderijnlikeurbonbons?
Edit: shit, de naam van dat destilleerbedrijfje is gesneuveld bij het opruimen... Maar Laurita weet vast de naam nog wel!
-
ik had Laurita al gepb't want ik dacht idd dat zij het erover had gehad.
Waarom sneuvelen dat soort tips altijd zo vlug?
Die likeurstokerij in amsterdam weet ik wel te vinden
-
Tadaa! http://www.goldenarch.nl/
-
Speculaasijs, zoals het in de Brusselse restaurants op de menukaart staat, is vanilleijs met kleine stukjes speculaas erin.
-
De super om de hoek verkoopt pepernoten-boterkoek, maar dat ziet er niet echt opwindend uit. Ik weet zeker dat je iets heerschends moet kunnen doen met pepernoten en wild, maar daar zullen de mensen hier niet wakker van liggen denk ik zo.
Misschien iets in de geest van rolletjes van speculaasachtig deeg, gevuld met rodekool (niet dat al gezoete spul uit potjes, maar zelf fijngehakt en gekookt, zeg maar)
-
dat deeg moet dan wel een pasta-achtig deeg zijn lijkt me anders wordt het te machtig.. een soort canneloni ofzo..
duchesse van kastanje-speculaaspuree lijkt me ook wel wat.
-
Ik dacht zelf meer in de richting van piedeeg. Iets van het formaat
saucijzenkaasbroodje? Bladerdeeg is machtiger dan piedeeg, maar twee kaasbroodjes als onderdeel van de maaltijd schuif ik nog wel naar binnen.
-
of is het zoiets als suikerbrood? Dat lijkt me wel lekker.
Daar heeft het nog het meest van weg. Het lijkt erop dat er luchtig brooddeeg gemengd is met stukjes pepernotendeeg. Het smaakt (licht) zoetig.
-
maar wat is er voor leuks met marsepein te doen..
kun je dat bijvoorbeeld frituren. Ik weet dat Bart het altijd in bonbons propt en dat is best lekker, maar wat kun je nog meer ermee. Ja zo'n stom varkentje of bloemetje ervan kleien. Maar kan het ook in gerechten? Oh ja, over taarten..
Bij ons in Antwerpen kan je bij de betere chocolatiers rond Sinterklaastijd altijd gebakken marsepein kopen :kwijl: heel lekker maar wel duur, dus denk dat ik het maar eens zelf ga proberen :O
-
Ik krijg trek :D
-
Overigens is er geen enkele reden waarom je marsepein per se van amandelen zou moeten maken, voor zover ik heb kunnen ontdekken.
Marsepein van pompoenpitten bijvoorbeeld, doet het heel erg hip bij Mexicaanse toetjes. Nadeel is wel dat tegen dat groen niet op te kleuren valt; blanke marsepein kan je alle kleurtjes van de wereld geven, maar hier gaat dat niet.
-
Kan iemand me het recept geven van echte pepernoten, d.w.z. die ongelijkvormige zacht-taaie brokjes die aan je kiezen blijven hangen? Dus niet het recept van kruidnoten!
-
Ik vond deze:
RECEPT: TAAI-TAAINOTEN (DE ECHTE PEPERNOTEN)
- Ingredienten:
250 gram vloeibare honing
1 ei
1 eetlepel speculaas- of koekkruiden
1 theelepel gemalen anijszaad
zout
250 gram zelfrijzend bakmeel, gezeefd
(extra nodig:) ingevette bakplaat
- Bereiding:
In een kom de honing, het ei, de speculaaskruiden, anijs en zout mengen. Het
bakmeel erdoor roeren. Het deeg afgedekt ca. 1 uur in de koelkast laten
rusten. De oven voorverwarmen tot 200 graden Celcius.
Vorm van het deeg repen en snijd deze in dobbelstenen. Leg ze op de bakplaat
en bak ze in circa 10-15 minuten bruin en gaar.
-
hetzelfde als kaneelijs maar dan met speculaaskruiden.
Dank! Ik ga het denk ik een keer maken en dan serveren met wentelteefjes met Grand Marnier. Zou dat een beetje kunnen?
-
Heeft iemand ook het recept van de 'gewone' kruidnoot-'peper'nootjes? :)
Groetjes, Isa
-
Ja, in een oude draad die ik maar met deze heb gemerged. Zie eerste posts.
-
hetzelfde als kaneelijs maar dan met speculaaskruiden. Ik heb hier niet 1-2-3 een recept voor kaneelijs maar dat valt natuurlijk wel te googlen. Het lijkt me zo leuk met sinterklaas speculaas ijs en mandarijnen ijs te maken, maar ik heb het idee dat er in dat toetje nog iets mist en ik weet niet wat..
Bitterkoekjes!
-
dit klinkt allemaal heel erg lekker!
Binnenkort heb ik ook een Sinterklaasfeestje met vrienden en wil ik ook voor peper en kruidnoten gaan zorgen. Maar.... pepernotenbrood moet ik misschien ook proberen te maken :)
-
Gevulde speculaas
250 gr zelfrijzend bakmeel, Zout naar smaak, 2 eetlepels speculaaskruiden, 150 gr bruine basterdsuiker, 150 gr boter, 2 eetlepels melk, 1 portie amandelspijs, 50 gr witte amandelen
Bereiding: Doe het zelfrijzend bakmeel met wat zout, de speculaaskruiden en de basterdsuiker in een kom en snijd de boter hierin met twee messen klein. Voeg de melk toe en kneed van dit alles een deeg. Druk de helft van het deeg uit op een beboterde bakplaat - als een staaf, rechthoek of hartvorm. Spreid de amandelspijs hierover uit tot 1 cm van de rand. Leg de tweede deeghelft erop en druk deze aan de rand goed aan.
Versier met de amandelen en bestrijk de bovenkant eventueel met melk. Schuif de bakplaat iets onder het midden van een matig warme oven (± 150°C) en bak de koek in 1/2-3/4 uur goudbruin en gaar. Laat de gevulde speculaas vlakliggend afkoelen
-
Met vriendje afgesproken dat we binnenkort pepernoten gaan bakken. Ben zo blij dat hij koken ook leuk vindt.
-
Ik wil zo graag een sinterklaas van koek maken. Die glazuurtjes die je in de winkel kunt kopen zijn alleen niet vegan. Weet iemand hoe ik rode en gele glazuur kan maken?
-
rode glazuur kun je maken door een glazuur recept te googlen op basis van water en poedersuiker, en een deel van het water te vervangen door bietensap (wordt meer roze, maar okee).
Mm geel glazuur. Nooit gedaan. Ik zou het even proberen op de manier als hierboven en dan ipv bietensap sinaasappelsap.
-
Heb je de toko al eens geprobeerd? Daar hebben ze volgens mij chemische kleurstoffen.
-
ik geloof dat daarmee soms het probleem is dat de e-nummers niet uit het chinees vertaald zijn
-
Mijn Surinaamse toko heeft ze allemaal van hetzelfde merk. Wat erin zit is een raadsel, maar er staat wel op of het kosjer, halal, vegetarisch is.
-
Heeft ook iemand een idee hoe je een zooi sloffe pepernoten gemengd met keihard geworden schuimpjes weer lekker krijgt?
-
Heeft ook iemand een idee hoe je een zooi sloffe pepernoten gemengd met keihard geworden schuimpjes weer lekker krijgt?
misschien in de magnetron ???
-
wat is sloffe?
maar als de boel gewoon oud geworden/bedorven is, zou ik ze weggooien en nieuwe kopen
-
wat is sloffe?
zacht, oud, muf
-
Ik vond deze: RECEPT: TAAI-TAAINOTEN (DE ECHTE PEPERNOTEN)
...
Dat is 'm vast. Bedankt!
-
misschien in de magnetron ???
Gewoon opwarmen bedoel je?
-
Mm geel glazuur. Nooit gedaan. Ik zou het even proberen op de manier als hierboven en dan ipv bietensap sinaasappelsap.
En wat dacht je van saffraan of misschien kurkuma?
-
misschien in de magnetron ???
Gewoon opwarmen bedoel je?
ja op een laag wattage.. ik weet het niet hoor of het werkt maar je kunt het met een paar proberen? Ik herinner me iets van iemand die een deeg iets in de magnetron deed als het slof was
-
Mm geel glazuur. Nooit gedaan. Ik zou het even proberen op de manier als hierboven en dan ipv bietensap sinaasappelsap.
En wat dacht je van saffraan of misschien kurkuma?
maar beide proef je. Sinaasappel proef je natuurlijk ook maar dat is een minder gekke smaak. Ik ging er vanuit dat ze voor kinderen het zou maken en die accepteren sinaasappelsmaak denk ik beter dan kurkuma. Van de saffraan vind ik het doodzonde :)
-
ja op een laag wattage.. ik weet het niet hoor of het werkt maar je kunt het met een paar proberen? Ik herinner me iets van iemand die een deeg iets in de magnetron deed als het slof was
Met chips werkt 't niet ben ik net achter gekomen. De pepernoten heb ik toch nog maar opgegeten, zodat ik van mezelf nieuwe mocht halen :kwijl:
De chips werden zwart
-
ik heb een houten speculaasvorm, en omdat in het speculaasrecept uit mijn oma's kookboek ook houten vormen gebruikt worden, heb ik dat vorig jaar uitgeprobeerd
maar ik kreeg t deeg wel in de vorm, maar ik kreeg het niet meer goed eruit, nu had ik de vorm niet ingevet of bestrooid, omdat t bloem op was, zou dat kunnen helpen? of is het sowieso een hopeloze onderneming omdat hout zo stijf is, en je ook niet een beetje kunt duwen aan de bovekant?