Vegatopia Forum
Vegetarisch - voor iedereen => Koken => Topic gestart door: Helen op 05 april 2008, 22:14:18
-
Ik lees dat je voor "een goed vegetarisch dieet" granen, peulvruchten en NOTEN moet gebruiken. Nu vind ik noten op zich wel lekker, maar ik kom eigenlijk niet verder dan de (nu kip-loze kip-)gerechten met cashewnoten. En dat vind ik weinig gevarieerd en soms vind ik het ook niet fijn van die harde stukken door het eten.
Hoe verwerken jullie zoal noten in het (warm) eten? En welke noten eigenlijk?
Hoop op wat bruikbare tips/recepten.
-
Pasta, spinazie, brie en walnoten.
-
Ik heb net een handje gemengde noten op, hihihi. Gewoon, lekker snaaien bij de tv ;D
Zelf brood bakken (of bij een goede bakker kopen) : notenbrood.
Of lekker gebak met amandelmeel erin verwerkt, en/of andere notensoorten.
Walnoten doe ik ook regelmatig door de pasta, idd in combi met brie of blauwe kaas.
Je kunt ook lekkere tapenade maken met verse kruiden en noten naar keuze.
Oh ja, ik ben wel meer van de zoete gerechten trouwens ;), zelf notenflikken maken. Noten naar keuze (iets wat je niet zo snel door een hartig gerecht doet bv paranoten en hazelnoten) door gesmolten chocolade roeren en uitspreiden op bakpapier. Laten afkoelen en in stukken breken. Lekker!
-
Ik lees dat je voor "een goed vegetarisch dieet" granen, peulvruchten en NOTEN moet gebruiken.
Ik vind dat echt klinken als van dat jaren-70-80-advies. De doorsnee Hollander krijgt met zijn consumptie van brood, zuivel, eieren en pindakaas al genoeg eiwitten binnen. Je hoeft echt geen noten door je eten te gaan gooien omdat je anders niet gezond zou eten. Zelfs als je geen zuivel zou eten ben je met 8 boterhammen met pindakaas al bijna waar je moet zijn, heb ik eens becijferd toen ik me nog aan een veganistisch dieet hield.
Dus, noten door het eten hoef je gewoon alleen maar te doen om het lekker. Wil je geen harde noten in je eten, dan moet je ze gewoon lang meekoken. Als je bijvoorbeeld (over die kipgerechten) rauwe, ongezouten cashews (te krijgen bij de toko) meebakt met de uien en er dan het vocht bij doet en ze een kwartiertje mee laat koken zijn ze al vrij zacht, met toch nog een bite (er is zo'n knorr wereldgerecht van kip met cashews waar je volgens mij de kip gewoon al compleet door cashews kan vervangen). Een handje geroosterde pijnboompitten of amandelen ter garnering over gerechten zijn ook lekker, en voegen ook wat toe aan je dieet ook al kan je ze met het blote oog amper ontdekken tussen de rest van je eten.
En noten kunnen gewoon ook uit het vuistje, he? Je hoeft ze echt niet in de warme maaltijd te gebruiken, het is een sprookje dat die alles in de juiste verhoudingen moet bevatten wil je het goed opnemen.
-
Genoeg eiwitten binnenkrijgen kan wel degelijk een probleem zijn voor mensen die weinig eten.
Daarnaast moet de kwaliteit van de eiwitten ook in orde zijn, en de kwaliteit van plantaardige eiwitten is voor de mens nou eenmaal niet helemaal in orde. Je zal dus meer dan de ADH eiwit moeten binnenkrijgen uit plantaardige voeding dan uit dierlijke voeding, om zelf genoeg volwaardig eiwit aan te maken.
Zo leveren die 8 boterhammen met pindakaas 55 gram eiwit op, wat net genoeg is (kwaliteit daargelaten) voor een kleine vrouw. De meeste volwassen vegetariers moeten proberen uit te komen tussen de 65 en 70 gram eiwit per dag.
Verder zijn noten en zaden heel gezond, zolang je ze maar niet in vet gebrand en gezouten neemt, dus vers en rauw (wat C hierboven al zegt). Lust je ze niet, dan is dat ook geen ramp.
Nog een recept om noten binnen te krijgen, is dukkah:
http://www.101cookbooks.com/archives/001416.html
http://www.sjeef.eu/Nederlands/Recepten/Recept/rec0182.html (je kan ook hazelnoten ipv amandelen gebruiken)
Persoonlijk doe ik walnoten of geroosterde pijnboompitjes graag door de salade en in koekjes zijn ze uiteraard ook erg lekker! Verder doe ik amandelen door mijn ochtendshake.
Je zou ook zelf vegetarische burgers/ballen kunnen maken en daar noten doorheen doen en met amandelmeel kan je bakken.
-
Bij het wat eten we vandaag heb ik een voorbeeld gezet van wat ik vandaag met pistachenoten heb gegeten. Ik zal het recept hier ook even voor je neerzetten:
Kikkererwten met spinazie, tomaat en pistachenoten (2 personen)
Ingrediënten: 1 bakje cherrytomaatjes (250 gram), olijfolie, citroensap, een half zakje pistachenoten (ongeveer 50 gram en gehakt), 1 grote (rode) ui, wat knoflook (wij kozen voor 5 teentjes), 1 theelepel gemalen komijn (djinten), 1 pak of blik kikkererwten (400 gram), 1 zak panklare gewassen spinazie (300 gram) en een aantal blaadjes verse basilicum.
Bereidingswijze: De tomaten met wat olijfolie en citroensap erover via de grill of de oven (hoogste stand, ongeveer 20 minuten) open laten knappen. Rooster in een droge koekenpan de pistchenoten bruinig (koekenpan zacht heen en weer schudden) en op een bord laten afkoelen. Verhit in een wok of een grote hapjespan wat olijfolie. Fruit (bak) hier de ui en de knoflook ongeveer 3 minuten in. Laat de komijn op het laatst even meebakken. Schep daarna de kikkertwen erbij en laat die 5 minuten meebakken. Voeg daarna de spinazie toe. Schep het gerecht steeds om, totdat de spinazie iets slinkt (kleiner wordt). Breng het gerecht nog een beetje op smaak met zout en peper. Schep het gerecht in 2 grote kommen en leg de tomaatjes uit de grill of de oven erop. Strooi de pistachenoten en blaadjes basilicum (eventueel nog scheuren) eroverheen.
Naast deze combinatie kun je ook vaak wel inderdaad cashewnoten gebruiken, maar ook walnoten en hazelnoten zijn soms erg lekker om ergens doorheen te doen. Gewoon regelmatig eens iets uitproberen is volgens mij de beste manier om het te leren gebruiken.
-
Ik eet graag royaal nutella op mn brood, volgens het etiket zitten er hazelnoten in :P
Pistache-ijs is soms ook wel lekker.
-
Het recept van Antje is erg lekker, dat heb ik ook vaak gemaakt. En allerlei combinaties daarop.
-
Als je het 'harde' van noten niet lekker vindt kun je ze ook fijnhakken en (eventueel met paneermeel en/of kaas) over ovenschotels strooien, of als laag in lasagna, of je kunt er met geplette bonen/kikkererwten/linzen vegaburgers van maken. Erg lekker recept: wok wat spinazie met ui en tomaat, en roer er op het laatst wat pindakaas of amandelpasta door (andere notenpasta's heb ik nog niet geprobeerd, maar dat kan vast ook).
-
Heb je een recept voor amandelpasta?
-
Je kan het in de biowinkel kopen, maar ik gok dat je het zelf kan maken door amandelen te blenderen met olie.
-
Zonder olie, amandelen zijn vet zat om zichzelf zalvig te krijgen denk ik.
-
Krijg je dan niet iets met de consistentie van marsepein?
-
pasta met geroosterde amandelen en bv iets van geitenkaas of een olijfoliedressing; ook lekker met pijnboompitten
een curry met cashewnoten
couscous of zelf geknede kebapjes met pistachenoten
een bladerdeegflapje met geitenkaas en amandelen of pistachenoten
noten bovenop een quiche
-
Krijg je dan niet iets met de consistentie van marsepein?
Nee, als je hele fijne marsepein wil moet je de suiker bij de amandelen doen voor je ze maalt, omdat je anders een soort pasta krijgt in plaats van heel fijn poeder.
Ik denk niet dan je amandelen zo smeuïg als pindakaas krijgt, maar je komt een heel end denk ik.
-
ovenschoteltje met broccoli, stukjes appel, walnootjes en lekker kaas erover.
of: witlofsalade met uiteraard witlof, mon chou, mandarijntjes, walnootjes en een lekkere dressing ( van yoghurt, mayo, kerriepoeder, peper en zout is lekker)
Gisteren pasta met spinazie gegeten en ik had daar behalve gebakken rode paprika en ui, ook nog wat in stukjes gehakte cashewnootjes door gedaan.
Verder neem ik soms gewoon een handje noten.
-
Je kan noten ook weken. Dat zou ze ook lichter verteerbaar moeten maken.
Misschien handig om amandelen te weken voor je die pasta ervan wil maken voor extra smeuigheid?
-
Ooooo jeetje zeg! Ben ff 3 dagen niet op het forum en meteen al zo veel reacties, dank, dank!
Ik ga zéker de genoemde recepten proberen en het meebakken/koken was ik zelf nooit opgekomen. Veel spinazie zie ik en daar ben ik gek op, dus dat komt goed uit. Enneh, :heehee: ik zie dat ik een leuk excuus ga hebben om wat meer koekjes te eten: vanwege de noten!! Hihihi, maar dat zal wel geen geldig advies zijn.
Ik had nog nooit iets met pistachenoten gezien, ben heel benieuwd. Ben overigens nog niet de (overrrrheerlijke) pecannoten tegengekomen (maar persoonlijk zou ik die, net als de snabbelaars onder ons, liever gewoon uit het vuistje eten).
Nou, heel erg bedankt allemaal, ik ga eens lekker kokkerellen dit weekend.
-
Pecannoten kun je iig krijgen bij Super de Boer en de AH. Bij SdB liggen ze bij de brood/bakafdeling en bij de AH bij de andere noten in doorzichtige bakjes.
-
Notensaus van licht geroosterde pecannoten en pijnboompitten, eventueel met walnoot. Vermalen met boter en dan over ricottaspinazieravioli. Zwaar, maar wel lekker.
-
Koude amandelsoep: http://www.vegatopia.com/kerst2006/kerstarchief.php?show=vg_Koude%20amandelsoep.html (http://www.vegatopia.com/kerst2006/kerstarchief.php?show=vg_Koude%20amandelsoep.html)
Horchata: http://www.gourmetsleuth.com/horchata.htm
walnoot-paprikaspread: http://www.tastyweb.nl/recept/paprika/en/walnotendip
-
Oh, die walnoot-paprikaspread lijkt me heel erg lekker! Moet ik maar eens gaan proberen te maken.
-
Pinda's of cashewnoten meekoken met de rijst vind ik wel lekker meestal, maakt ze wat zachter.
-
Als ik noten gebruik, maal ik ze vaak helemaal fijn. Voor bijv. door de groene saus van de lasagna. Of door de groentenburgers e.d.
-
Oh, die walnoot-paprikaspread lijkt me heel erg lekker! Moet ik maar eens gaan proberen te maken.
In het Arabisch is het ook wel bekend als muhamarra.
-
Oh, die walnoot-paprikaspread lijkt me heel erg lekker! Moet ik maar eens gaan proberen te maken.
In het Arabisch is het ook wel bekend als muhamarra.
Volgens mij zag ik dat laatst in de winkel liggen. Had toen geen zin om uit te vogelen wat het precies was.
-
Heb van 't weekend uit een 'veguhtaries' kookboek courgette-wortelmuffins gemaakt met gehakte pecannoten.
Was een beetje zonde van de pecannoten :(, het recept klopte helemaal niet waardoor ik heeeeeeele natte keekjes kreeg :'(. Heb het nog geprobeerd te redden met extra bakken en halveren, maar nee, ze waren echt mislukt.
Nou ja, ruikt de groencontainer voor de verandering ook eens lekker naar koekejs :D (<- krampachtige poging om er de lol van in te zien).
Máár, ik ga komende week gewoon wéér wat lekkers maken. Mét pecannoten, want ik had een heleboel gekocht. (2 noten voor in het beslag, 1 voor mij, 2 in het beslag, 1 voor mij ;D)
-
Noten (en abrikozen) door de gewelde couscous en deze dan 20 min. stomen. Lekker.
-
Nou, heb inmiddels al wat meer met noten gedaan, zij het nog niet echt in uitgebreide versie. Maar het snaaien is goed bevallen hoor :thumbsup: ;D.
Verder heb ik ook inmiddels gekruimelde pecannoten, samen met kleingesneden gedroogde tomaten, als strooisel over een ovenschotel gedaan --> was ook errug lekker.
O ja, en dat meekoken van de cashews met de rijst is me heel goed bevallen!
Ik haal nu de noten vers van de markt, maar eerlijk gezegd vind ik dat wel een tikkie aan de prijzige kant (gemiddeld € 2,50 per 100 gr.). Weet iemand algemene adresjes waar 't misschien iets goedkoper kan?
-
Toko's kunnen goedkoper zijn. Maar dan specifiek voor reguliere pinda's, relatief gezien voor pijnpoompitten en hoehetendienoten (zo groot en eenzelfde vorm als een gepelde eetbare kastanje).
-
lidl is goedkoop met cashewnoten en amandelen. de cashews zijn wel gezouten.
-
hoehetendienoten
Macadamia's?
Ik zal ook eens bij de toko gaan neuzen. Maar op de markt heb ik natuurlijk wel de meeste keuze denk ik. Nou heb ik net afgelopen week de hele week met 2 zakjes walnoten en pecannoten kunnen doen, dus zal het wel niet zo in de 'papieren' gaan lopen.
-
Je kunt natuurlijk ook 's avonds wat nootjes eten bij een glas wijn. Pistachenoten of de ongelooflijk verslavend lekkere pepita-mix van de Aldi (zakje kost 79 cent, geloof ik). Borrelhapjes zijn gezellig, en als ze dan ook nog gezond zijn: des te beter.
Een recept voor een pompoencurry met pinda's. Neem ongezouten, hele pinda's en rooster ze. Kook ze een half uur, zodat ze opzwellen en minder hard worden. Rooster komijnzaad, mosterdzaad en sesamzaad en maal ze fijn in de vijzel (ongemalen kan overigens ook, als je wilt). Fruit knoflook en gember in een wok, voeg pompoen toe, beetje zout, kurkuma en het komijn-/mosterd-/sesammengsel. Na een paar minuten flink bakken kokosmelk, eetlepel pindakaas en chilikruiden erbij. De pinda's kun je er nu ook wel bij gooien. Op laag vuur koken tot de saus is ingedikt en de pompoen zacht is geworden. Serveer met basmatirijst en pappadums.
-
uhm :bloos: hoe 'rooster' jij? Ik heb geen grill in mijn oven.
-
uhm :bloos: hoe 'rooster' jij? Ik heb geen grill in mijn oven.
In een koekenpannetje zonder olie. Goed verhitten, noten er in en wachten tot ze een kleurtje krijgen. Zo af en toe het pannetje even schudden, zodat de nootjes ook aan de binnenkant van de armen bruin worden ;D.
-
champignon-noten-paté: noten hakken, champignons in schijfjes en even aanbakken, uitje snipperen en in pan bakken, alles bij elkaar, kruiden, enkele eieren erin. Mengsel in cakevorm en in oven bakken. In schijfjes opdienen met brood en salade. Beetje chutney erbij....
-
:gossip: Hee Joske, is dit (http://www.vegatopia.com/forum/index.php?board=5;action=display;threadid=13787) niet iets voor je?
-
Nee, want het komt oorspronkelijk niet van mij. Maar na enkele keren let ik niet meer zo op hoeveelheden en gooi zomaar wat bij elkaar, en het smaakt altijd goed.